XIX Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie – 18 maja 2013

18 maja 2013 r., w trzecią sobotę miesiąca, zgodnie z tradycją Kyrios uczestniczył w czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze. Tegoroczne czuwanie miało z wielu powodów wyjątkowy charakter. Po pierwsze wypadło w wigilię święta Zesłania Ducha, święto, które grupy charyzmatyczne zwykle spędzają na wieczornych czuwaniach prosząc o dar Ducha Świętego. Poza tym obchodziliśmy rocznicę 30-lecia pielgrzymowania Odnowy charyzmatycznej na Jasną Górę. I wreszcie spotkanie trwało 3 dni z racji tego, że co pięć lat odbywa się kongres, służący pogłębionej formacji i omówieniu spraw istotnych dla ruchu w całej Polsce. Program czuwania był zatem bogatszy i dłuższy. Niezmienna pozostała natomiast wczesna pora, kiedy Kyrios wyruszył na pielgrzymi szlak– 5.00 rano z Placu Bankowego.
Dlaczego co roku zadajemy sobie trud i w sobotę, kiedy moglibyśmy poleżeć dłużej w łóżkach, coś nas „zmusza” do wyruszenia na Jasną Górę? Odpowiedzi jest wiele. Na wałach jasnogórskich od 30 lat spotykają się grupy Odnowy z całej Polski, w tym roku było nas ok. 100 tys. – osób starszych i młodych, wśród nas są rodziny, babcie, dziadkowie, nastolatki, 30-latkowie i 40-latkowie także. Jest to czas wspólnej, radosnej, spontanicznej modlitwy, tańczenia na chwałę Panu, bycia we wspólnocie – rozmów, wspólnego spożywania posiłków, a nawet skorzystania z przerwy w programie i wyskoczenia na dobrą kawę. Mamy czas, żeby nacieszyć się sobą, pogadać o sprawach bardziej i mniej ważnych. To wszystko jednak dzieje się pomiędzy głównymi punktami programu czuwania.
W centrum spotkań Odnowy jest Jezus, który obdarza miłością, poucza i uzdrawia. Daje nam Ducha Świętego i posyła, abyśmy umocnieni, nieśli Jego nadzieję, pocieszenie, radość, pokój naszym rodzinom i środowiskom, w których żyjemy i pracujemy.
W tym roku gośćmi kongresu byli Lazaro Praxedes de Oliviera i Reginaldo dos Reis z Brazyli. Powiedzieli oni dwie konferencje: „Nawróćcie się, a weźmiecie w darze Ducha Świętego” oraz „Życie w mocy Ducha Świętego”. Głoszone podczas czuwania konferencje nie są suchym przekazem wiedzy teologicznej. Zaproszeni w tym roku katechiści, zwykli świeccy mężczyźni, mówili z własnego doświadczenia. Niezwykłym świadectwem była przytoczona przez jednego z głoszących historia, jak wprost w heroiczny sposób przebaczył osobie, która doprowadziła do śmierci jego dziecka. Podzielił się także innymi trudnymi przeżyciami, które mogłyby go załamać życiowo, jednak przeszedł przez nie i nie stracił wiary w Boga. Na spotkaniu z nami, mógł o tym zaświadczyć, że Bóg daje siłę, aby przejść najtrudniejsze momenty życia. Dla rodziców jest to z pewnością utrata ich dzieci. W trakcie konferencji modliliśmy się wspólnie o życie na co dzień w mocy Ducha Świętego, która pomoże przejść ponad naszymi ludzkimi ograniczeniami: zwątpieniem w siebie, skoncentrowaniem na czubku własnego nosa, marazmie i zniechęceniu. Modliliśmy się o Ducha Świętego, aby Jego mocą kochać drugiego człowieka i aby umieć przebaczyć osobom, od których doznaliśmy krzywdy w życiu.
I Bóg odpowiadał na nasze prośby, także w symboliczny, widoczny sposób. Podobnie jak dziecko przyjmując chrzest, zostaje oblane wodą, tak w ten początkowo słoneczny majowy dzień na grupy Odnowy spłynął pod wieczór dość obfity deszcz. Nie było to przyjemne. Po deszczu pojawiła się na niebie piękna tęcza. Tęczę Bóg dał Abrahamowi na znak przymierza, jakie z nim zawarł, że będzie dla niego Bogiem i będzie się o niego troszczył i prowadził go. My zostaliśmy jeszcze obficiej obdarowani. Podczas Mszy Świętej otrzymaliśmy Eucharystię, która jest sakramentem (znakiem) przymierza nowego, za które Jezus zapłacił ceną swojej śmierci na Krzyżu. Dzięki temu przymierzu mamy życie w Bogu, jesteśmy prawdziwie Jego dziećmi i możemy korzystać obficie z Daru Ducha Świętego. Z nową wiarą w tę prawdę, po dniu bogatym w wiele cennych doświadczeń, szczęśliwi i pozytywnie zmęczeni, wróciliśmy do Warszawy.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka

Świadectwo Moniki

 

Mogą Cię również zainteresować: